X10 به‌عنوان اولین تکنولوژی domotic در سال ۱۹۷۵ توسط شرکت Pico Electronics اختراع شد که هنوز هم به‌عنوان پرکاربردترین این تکنولوژی‌ها مطرح می‌باشد. امروزه از این تکنولوژی در سرتاسر دنیا به خصوص در مواقعی که امکان استفاده از شبکه های باسیم و یا کابل کشی در سطح فیلد (Field) وجود ندارد استفاده می گردد.

X10 یک زبان ارتباطی ست که امکان میدهد ادوات اتوماسیون خانگی سازگار با این زبان از طریق سیم کشی موجود در منزل با یکدیگر ارتباط بر قرار کنند. با این امکان دیگر نیازی به هزینه و کابل کشی مجدد در منزل برای اتوماسیون نخواهد بود.فن آوری  X10 سالهاست که در اتوماسیون خانگی امریکای شمالی مورد استفاده قرارمی گیرد. سهولت استفاده و کاربری قابل اعتماد این فن آوری باعث شده که سری ۲۳۰V/50Hz این ادوات نیز جهت استفاده در اروپا تولید بسرعت همه گیر شود. این فناوری در حال حاضر در حال گسترش در آسیا نیز میباشد.

چرا X10 محبوب تر از سایر روشهای اتوماسیون خانگیست؟ چون:

از نظر اقتصادی بدلیل صرفه جوئی در انرژی بصرفه است.

بصورت ماژولهای مستقل بوده و به آسانی قابل افزایش میباشد.

کاربری فوق العاده راحتی دارد.

نصب آن بسیار آسان است.

احتیاجی با سیم کشی مجدد در ساختمان نداشته و بهمین دلیل هزینه و زمان نصب اندکی دارد

تولید کنندگان مختلفی در دنیا محصولات متنوعی در این زمینه تولید میکنند

باعث افزایش راندمان ، سهولت کاربری و ایجاد امنیت در خانه میگردد..

معایب :

سیگنالها وقتی ارسال میشند که ولتاژالکتریکی 0V است. این کار بدلیل متناوب بودن جریان الکتریکی با تناوب ۵۰ سیکل در ثانیه صورت میپذیرد. بیشتر فرستنده های X10 ولتاژی کمتر از۱V را روی خط ارسال مینمایند. اغلب گیرنده های X10 ولتاژی در حدود۱۰۰mV را جهت فعال شدن نیاز دارند. در این حالت اگر روی خط، نویز حاصل از کارکرد دیگر وسایل برقی مانند جارو برقی، هواکش، تهویه مطبوع، سشوار، رایانه و تلویزیون وجود داشته باشد، ممکن است باعث عدم دقت کارکردی ماژولها شود. در این حالت استفاده از فیلتر ها و میکروفیلتر های X10 باعث کاهش نویز های ناخواسته در حد استاندارد کارکرد ماژولهای X10 میشود.

 

تهیه کننده ...محمد حسین پور

شرکت کنترل گستر طبرستان