خانه هاي هوشمند و مصرف انرژي
    
يکي از دستاوردهاي جديد که در نمايشگاه تازه ترين فناوري ها در لندن به نمايش درآمد ، خانه اي هوشمند و به فناوري هاي پيشرفته مجهز بود. شايد در نگاه اول اين طور به نظر مي رسيد اين خانه هيچ هماهنگي با راهکارهاي زيست محيطي نداشته باشد يا به عبارتي هيچ ردپايي از صرفه جويي در مصرف انرژي در آن يافت نمي شود. چراکه تجهيزات الکترونيکي متعددي در اين خانه مشاهده مي شود که از مصرف انرژي حکايت دارد.
اما به گفته متخصصان، اين ساختار مي تواند الگويي براي ساخت خانه هاي هوشمند در آينده باشد. صرفه جويي در مصرف انرژي به منزله حذف ابزارهاي الکترونيکي نيست، بلکه هدف استفاده از اين فناوري ها به گونه اي است که بتوان مصرف انرژي را در خانه مديريت کرد.
در اين خانه هوشمند يک سيستم خودکار براي تنظيم نور و دماي محيط در نظر گرفته شده است که از طريق يک صفحه کليد لمسي کنترل مي شود. بر حسب زمان و همچنين دماي هواي محيط، گرما و سرما و شدت نور فضاهاي مختلف در داخل خانه تنظيم مي شود. علاوه بر اين به کمک فناوري هاي پيشرفته اي که طراحي شده است مي توان براساس يک جدول زمان بندي شده انجام کارهاي مختلف مانند آبپاشي باغچه يا گلدان ها را نيز به اين سيستم محول کرد.
اگر سري به آشپزخانه اين خانه هوشمند بزنيد يخچال منحصربه فردي را مشاهده مي کنيد که بيش از هر وسيله ديگري جالب توجه است. اين يخچال با توجه به مقدار موادي که در داخل آن قرار دارد، درجه سرماي مورد نياز براي حفظ مواد غذايي را تامين مي کند و به اين ترتيب برق زيادي مصرف نمي شود چراکه سرماي مورد نياز يخچال براساس مواد غذايي که در آن وجود دارد تنظيم مي شود.
اين يخچال به نمايشگري مجهز است که نه تنها مي تواند تصويري از مواد غذايي داخل يخچال را به نمايش گذارد تا فراموش نکنيد چه مواد غذايي در يخچال وجود دارد، بلکه براساس تاريخ مصرف درج شده روي مواد غذايي اولويت هاي انتخاب مواد غذايي را نيز در اختيارتان قرار مي دهد.
علاوه بر اين، در صورت به پايان رسيدن ذخيره مواد غذايي که شما آنها را به عنوان خوراکي هاي ضروري اعلام کرده ايد، پيامکي به گوشي تلفن همراه تان ارسال مي شود تا پيش از بازگشت به خانه بدون اين که نياز به فکر کردن داشته باشيد يا از قبل فهرستي از مواد غذايي مورد نيازتان تهيه کرده باشيد، خريد کنيد.
خيلي از افراد در طبخ مواد غذايي و حتي شيوه دم کردن يا آماده کردن نوشيدني هايي مانند چاي و قهوه، سليقه شخصي شان را مورد توجه قرار مي دهند و دوست دارند آنچه مي خورند مطابق ميل و سليقه شخصي آنها تهيه شده باشد.طراحان خانه هاي هوشمند به فکر اين افراد هم بوده اند. قهوه ساز هوشمندي که در نمايشگاه فناوري هاي لندن به نمايش درآمده بود با استقبال چشمگيري از سوي مخاطبان مواجه شد. اين قهوه ساز براساس شناسه هاي دست فرد ـ که به عنوان اطلاعات اوليه در آن ثبت مي شود ـ به طور خودکار قهوه او را به شکل دلخواهش آماده مي کند. علاوه بر اين، با توجه به اين که اين دستگاه مي تواند به طور دقيق و به ميزان درخواستي براي افراد قهوه آماده کند، مي تواند در صرفه جويي مصرف آب و انرژي نيز نقش بسيار مهمي داشته باشد.