پروتکل ارتباطی BACnet چیست؟

پروتکل ارتباطی  BACnetبه طور ویژه برای نیازهای ساختمان گسترش یافته است.  این پروتکل برای سطح اتوماسیون و سطح مدیریت مناسب است و تاکید آن بر کنترل و اتوماسیون ساختمان در طرح های  (گرمایش - سرمایش و تهویه مطبوع)  HVAC، کنترل آتش، تشخیص نفوذ، و سیستم های کنترل دسترسی قرار داده شده است و همچنین پروتکل BACnet برای سیستم های خاص ساختمان مانند پله برقی  و آسانسور به طور مداوم در حال توسعه است. با یکپارچه سازی جدید با فناوری ارتباطات مانند IPv6 (آدرس پذیری با دامنه بالا)و سرویس های تحت وب , استاندارد BACnet بصورت ساختاری IT پسند ، و چند جانبه در حال توسعه است. در حال حاضر، مشخصات تجهیزات   ASHRAE و AMEV  در سطح بالایی از کیفیت و قابلیت اطمینان برنامه ریزی با تست دقیق , با انجام فرآیندهای تضمینی, استاندارد شده است.

نکات مهم :

* بالاترین توجیح سرمایه گذاری ، در سراسر جهان با استاندارد ISO 16،484-5

* ادامه گسترش توسعه  توسط ASHRAE، با تمرکز بر نیازهای داخلی و محیطی ساختمان ها

* فروش مستقل و بدون وابستگی به ملزومات جانبی

* قابلیت اطمینان در تضمین, به لطف مراکز آزمون مستقل و مراجع صدور گواهینامه برای تجهیزات BACnet

* رسانه های انتقال مختلف، از جمله IP BACnet، BACnet LonTalk، یا  MS / TP  BACnet که می تواند از توپولوژی انعطاف پذیری حمایت کند

* ادغام با انواع بسیاری از طرح ها بدون نیاز به استفاده از سخت افزار خاص

برندهای BMS در دنیا در بخش هوشمندسازی ساختمانهایی با نقاط کنترلی بالا بایستی مجوزهای مربوطه را در این قسمت کسب کنند, یکی از این مجوز ها آزمایش کارایی در پروتکل هوشمند سازی BACnet یا پروتکل شبکه کنترل اتوماسیون ساختمان است که یک پروتکل ارتباطی استاندارد در انتقال اطلاعات در سیستم های هوشمند و کنترل ساختمان بشمار میرود .

موسسه آزمایش BACnet به برندهای مختلف بنا به نوع تجهیزاتی که تعریف میکنند گواهینامه تست با عنوان BTL یا BACnet Testing Laboratory ارائه میکند.