تکنولوژی مدرن در خانه هوشمند

نکته قابل توجه این است که در حال حاضر هر یک از امکانات خانه های هوشمند را می توان به طور جداگانه تهیه و در خانه استفاده کرد. مواردی مانند نورپردازی اتوماتیک یا کنترل هوشمند دما. اما خانه هوشمند با بهره گیری از تکنولوژی مدرن امکان برقرار کردن ارتباط میان تمام اجزای خانه و کنترل هوشمند آن ها درکنار هم را فراهم می آورد.

در این مقاله ما به معرفی کارهایی که خانه هوشمند می تواند انجام دهد خواهیم پرداخت، یکی از تکنولوژی هایی که برای خیلی ها یادآور داستان علمی-تخیلی اما در عین حال برای کسانی که با آن آشنایند واقعی و دست یافتنی است.

کنترل نور

کنترل نور دیرزمانی است که به دلیل سادگی فنی و کم هزینه بودن، پرطرفدارترین استفاده اتوماسیون خانگی بوده است. با تجهیز خانه خود به سیستم کنترل نور می توانید با استفاده از پنلی که در خانه دارید زمانی که در رختخواب هستید لامپ های روشن را هرکجا که باشند خاموش کنید. یا زمانی که از خانه خارج می شوید و یا مهمانان شما می رسند با استقاده از ریموت کنترل لامپ ها را روشن یا خاموش نمایید.

در کنار این امکانات باید به دیمر نیز اشاره کرد که توانایی کم و زیاد کردن نور لامپ ها را دارد و با استفاده از آن در خانه هوشمند می توانید فضای دلخواه خود را در خانه بیافرنید.

کنترل نور به لامپ ها محدود نیست زیرا در روز با کنترل پرده ها و نور ورودی روز می توان فضای خانه را به شکل دلخواه تغییر داد.

سینمای خانگی

اگر تا به حال از دستگاه های سینمای خانگی استفاده کرده باشید،مطمئنا با ریموت کنترل های زیادی هنگام استفاده از آن ها روبرو بوده اید. کوچک ترین کاری که سیستم خانه هوشمند در این زمینه می تواند انجام دهد جمع آوری تمام ریموت ها در یک پنل مرکزی است.

اما یکی از مهم ترین امکانات، استفاده از سیستم صوتی چند محوطه ای است که این امکان را به شما می دهد تا بلندگوهایی که در جای جای خانه قرار دارد را کنترل کرده و با استفاده از پنل مرکزی هر کدام را به منبع صوتی جداگانه و یا همه آن را به یک منبع صوتی واحد اختصاص دهید. به طور مثال شما می توانید انتخاب کنید که در اتاقتان صدای سیستم پخش صوت، تلویزیون و یا کامپیوترتان پخش شود.

تهویه

در تابستان زمانی که شما در محل کارتان هستید و از سیستم های خنک کننده استفاده می کنید احتمالا خانه شما به شدت گرم است در غیر این صورت باید هزینه بسیار زیادی برای برق مصرفی بپردازید و تنها چیزی که شما بعد از یک روز گرم نیاز دارید فضای خنک خانه است. با وجود سیستم کنترل هوشمند خانه پیش از رسیدن به خانه می توانید سیستم خنک کننده را روشن نموده تا دمای هوا به اندازه مطلوب خنک شود. در مورد سیستم گرمایش و تهویه هم همین طور.

استفاده از سیستم های سرمایش و گرمایش معمولا هزینه زیادی را می طلبد. خانه هوشمند نه تنها باعث آسودگی است بلکه تاثیر زیادی در بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش هزینه های انرژی دارد.

امنیت و نظارت تصویری

خانه هوشمند خانه ایست بسیار امن تر و محافظت شده تر در برابر خطرات و آسیب ها. با استفاده از دوربین های مداربسته که از طریق اینترنت قابل رویت هستند، مطمئن خواهید بود که کسی در خانه شما وارد نمی شود و یا حتی می توانید مراقب کودکانتان باشید. در سیستم های پیشرفته تر سنسورهای تشخیص حرکت در صورت دیدن هرگونه حرکتی شما را از طریق پیام کوتاه مطلع خواهند کرد.

کنترل هوشمند نور نیز در این مورد می تواند اثر بخش باشد. هم چنین هنگام سفرهای طولانی با تعریف حالت ویژه می توان وضعیت خانه را به طور اتوماتیک تغییر داد، به طورمثال پرده ها در زمان های مختلف بالا و پایین می روند، یا لامپ ها روشن و خاموش می گردند و یا موسیقی پخش می شود همه این ها هنگامی اجرا می شود که شما در خانه حضور ندارید.

 

امکانات دیگر

خانه هوشمند امکانات بسیار متنوع تری نیز دارد.سیستم هایی برای غذا دادن به حیوانات خانگی در ساعات مشخص، و یا آبیاری گیاهان. همین طور روشن شدن چایساز یا قهوه جوش چند دقیقه پیش از اینکه از خواب بیدار شوید. در کنار همه این امکانات، امکان کنترل همه دستگاه ها با استفاده از تلفن همراه چه از طریق پیام کوتاه و چه از طریق اینترنت یا شبکه بی سیم نیز وجود دارد.

بی شک همه ما می توانیم بدون این تکنولوژی زندگی کنیم همانطور که هزاران سال این گونه زندگی کرده ایم، اما در خانه هوشمند زندگی بسیار ساده تر و لذت بخش تر خواهد بود در کنار اینکه در مصرف انرژی و هزینه نیز کاهش چشمگیری به وجود خواهد آمد.