پنکه هوشمند صرفه‌جو که شما را دنبال می‌کند!

محققان ژاپنی پنکه هوشمندی طراحی کرده‌اند که حرکات فرد در محیط منزل را رهگیری کرده و جهت باد را بصورت خودکار تنظیم می‌کند. در پنکه‌های معمولی جهت وزش باد باید بصورت دستی تغییر داده شود، اما پنکه هوشمند مجهز به حسگر مادون قرمز با رهگیری حرکات فرد، بصورت خودکار جهش وزش باد را تغییر می‌دهد.

بر روی پنکه LFDG-301K یک حسگر مادون قرمز نصب شده است که حرکات فرد در اتاق را رهگیری کرده و بر این اساس، جهت وزش باد را تنظیم می‌کند؛ درصورتیکه بیش از یک نفر در اتاق حضور داشته باشند، جهت چرخش بطور مداوم تغییر پیدا می‌کند تا کل محیط خنک شود.پنکه هوشمند از قابلیت چرخش 85 درجه‌ای برخوردار است و با خارج شدن فرد از اتاق، دستگاه بصورت خودکار پس از یک دقیقه خاموش می‌شود که این مسأله به کاهش هزینه‌های برق کمک می‌کند.شرکت ژاپنی Iris Ohyama قصد دارد این محصول را سال آینده با قیمت 176 دلار در بازار این کشور عرضه کند

تاير هوشمند با قابليت انطباق با شرايط جاده

نسل جدیدی از تایرها طراحی شده که به طرز هوشمندانه ای خود را با شرایط مختلف جاده از جمله لغزندگی یا پوشیده بودن از برف منطبق می کند.

 تایرها رابط تماس خودرو و جاده هستند با این حال تاکنون تایری تولید نشده که قابلیت انطباق با سطوح مختلف جاده و شرایط متنوع آب و هوایی را داشته باشد.

تولید تایر هوشمند، با قابلیت انطباق با شرایط مختلف جاده‌ای

تولید تایر هوشمند، با قابلیت انطباق با شرایط مختلف جاده‌ای

اکنون محققان شرکتی Kumho که تخصص ویژه ای در طراحی و تولید تایر دارد ایده منحصربفردی برای حل این مشکل ارایه کرده است.

قلب تپنده این فناوری در تغییر هوشمندانه عاج های سطح تایر است.

تایر جدید این شرکت که تحت عنوان Maxplo شناخته می شود به تازگی جایزه کلاس «آینده نگری» را در مسابقه بزرگ طراحی A’ Design Awards ایتالیا نصیب خود کرده است.مهمترین ویژگی این تایر فقدان هوا در آن است و به جای آنکه عاجهای ثابتی داشته باشد بدین ترتیب طراحی شده که با توجه به حرکت خودرو بر روی سطح خشک، مرطوب و یخ زده، عاجهای آنها ساختاری متفاوت پیدا کنند. در واقع تایر به طرز هوشمندانه ای خود را با هر وضعیتی وفق می دهد تا خطر انحراف خودرو و بروز تصادفات ناشی از وضعیت ناپایدار جاده به حداقل برسد.

 

یکی از حالتهای جالب توجه این تایر مربوط به حرکت آن بر روی سطح پوشیده از آب است که در این وضعیت عاجهای آن بخش قابل توجهی از آب بین تایر و سطح جاده را به اطراف پمپاژ می کنند تا لغزندگی خودرو در حین حرکت به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

با مخزن خورشیدی Eneloop اشنا شوید

 قبل از معرفي محصول پاناسونيک، بهتر ديديم که به آمارهاي اشاره کنيم که شايد برايتان جالب و قابل توجه باشد. طبق اطلاعات منتشر شده،‌ حدود ۱٫۳ ميليارد نفر از افرادي که در زمين زندگي مي کنند – حدود ۲۰ از جمعيت کره زمين – يا به برق دسترسي ندارند و يا به صورت چرخشي و نوبتي، به آن دست مي يابند، لذا در بسياري از اين مناطق، مردم از چراغ هاي نفتي و ساير نجهيزات براي روشنايي بهره مي برند و همچنين بهتر است بدانيد که اين خانواده ها، حدودا ۳۰ درصد از درآمد خانوار را صرف استفاده از چراغ هاي نفتي مي کنند.بنابراين در چنين شرايطي که ارتباطي با شبکه هاي سراسري برق وجود ندارد بهتر است که اين انرژي را از روش هاي مختلف تامين کرد که متداول ترين روش آن، استفاده از انرژي خورشيدي مي باشد، لذا شرکت پاناسونيک دستگاهي را ساخته که علاوه بر تامين انرژي از طريق انرژي خورشيدي،‌ به سادگي مي توان از آن استفاده کرد که در ادامه مي توانيد تصاوير و ويدئوي مربوط به آن را مشاهده نماييد.اين دستگاه با نام Eneloop،‌ مجموعه ي متشکل از يک پانل خورشيدي ۱۵ وات و يک باتري و ۲ لامپ LED مي باشد که با هر بار شارژ کامل باتري، ۲ لامپ LED،‌ مي توانند به طور پيوسته تا ۲۴ ساعت، روشنايي داشته باشند، لامپ هاي که ۱٫۵ وات و ۵ وات هستند و از کابلي به طول ۵ متر استفاده مي کنند.باتري اين مجموعه، وزني برابر با ۱٫۱ کيلوگرم و ۳ خروجي براي روشنايي دارد که هر کدام ۱۲ ولت DC مي باشند و مجهز به يک خروجي USB براي شارژ دستگاه هاي الکترونيکي است و همچنين براي شارژ شدن، به ۵ ساعت زمان نياز دارد.