پروژه ایجاد شهر هوشمند با هدف بکارگیری امکانات فناوری اطلاعات در زندگی شهری و با اجرای هوشمندسازی یکپارچه مراکز اقامتی و هتل ها در چند کلان شهر کشور کلید خورد.

به گزارش خبرنگار مهر، با اجرای این پروژه ابزارهای فناوری اطلاعات به کمک مراکز اقامتی و هتل ها آمده و صاحبان این مراکز قادر خواهند بود خدمات مربوط به مشتریان را به صورت الکترونیکی ارائه دهند؛ در همین حال با اجرای پروژه هوشمندسازی برای ایجاد ساختمان هوشمند، طراحی و اجرای سیستم مدیریت انرژی ساختمان (BMS)، نظارت تصویری و پارکینگ هوشمند و تلویزیون تعاملی و سیستم پذیرش یکپارچه به کار گرفته می شود.

در این پروژه که به صورت پایلوت در چند کلان شهر مشهد، قزوین و اصفهان به اجرا درآمده مشتریان مراکز اقامتی می توانند با استفاده از اپلیکیشن موبایل، نسبت به رزرو محل اقامت و پرداخت مبلغ صورتحساب اقدام کنند؛ عضویت در کلوب مشتریان و ارائه کارت هوشمند شهروندی از دیگر خدمات این پروژه خواهد بود.

در راستای پیاده سازی پروژه شهر هوشمند که توسط شرکت دانش بنیان "فناپ" به اجرا درآمده هم اکنون کارت هوشمند شهری با نام "من کارت" برای پرداختهای خرد در مترو، اتوبوس و پارکینگ در مشهد، اصفهان، اهواز و قزوین به برخی شهروندان ارائه شده است.

با استفاده از کارت الکترونیکی شهروندی امکان خرید از سوپرمارکت و نانوایی ها نیز برای شهروندان فراهم شده و قرار است با مشارکت اپراتورهای موبایل، تکنولوژی NFC نیز روی سیم کارت شهروندان برای پرداخت خرد به عنوان کیف پول الکترونیکی فعال شود.