سال گذشته اپل فن‌آوری را رونمایی کرد که به کاربر این امکان را می‌دهد وسایل خانه را با دستیار صوتی سیری کنترل کند.

این فن‌آوری موسوم به "کیت خانگی" است و اگر برنامه‌های اپل اجرایی شود این فن‌آوری خانه شما را به یک رایانه غول پیکر تبدیل خواهد کرد.

آیفون همانند هر رایانه دیگری قطعه‌ای سخت افزاری است که توسط شرکتی ساخته شده که می‌تواند اپلیکیشن‌ها و بازی‌های ساخته شده بوسیله دیگر شرکتها و توسعه دهندگان سراسر جهان را اداره کند.

این اپلیکیشن‌ها کارایی گوشی را بالا می‌برند و تصور کنید اگر مجبور بودید تنها از اپلیکیشن‌های ساخته شده توسط اپل استفاده کنید، چقدر تجربه شما محدود می‌شد.

اپل در حال ایجاد فرصت‌های مشابه بوسیله کیت خانگی است که به سازندگان اپلیکیشن این امکان را می‌دهد قابلیت‌های جدید و اپلیکیشن‌هایی که خانه شما را اداره می‌کنند، خلق کنند.

در بیشتر شرایط کیت خانگی زبانی است که به دستگاههای متصل به اینترنت این امکان را می‌دهد با یکدیگر در خانه ارتباط برقرار کنند.

برای مثال اگر لامپ آشپزخانه متصل به کیت خانگی روشن شود، به قهوه ساز موجود در آشپزخانه این پیام را می‌رساند که دست به کار شده و اولین فنجان قهوه را برای صاحب خانه درست کند یا اینکه قفل هوشمند در اتاق خواب شما به لامپ اتاق پیام دهد تا به محض ورود شما روشن شود.

همچنین سوکت‌های هوشمندی وجود دارند که با کیت خانگی کار می‌کنند و هر نوع لوازم منزل را به یک دستگاه هوشمند تبدیل می‌کند. اتصال یک لامپ، دستگاه تهویه یا هر دستگاه دیگری در خانه به یکی از این سوکت‌ها به شما این امکان را می‌دهد که آن را با گوشی‌تان یا صدای خود و با استفاده از سیری کنترل کنید.

کیت خانگی همچنین قابلیتی دارد که به شما این امکان را می‌دهد که گروهی از دستگاههای کیت خانگی را یک جا کنترل کنید. برای مثال "وضعیت اتاق خواب" می‌تواند تمام دستگاههای کیت خانگی را خاموش کند یا "وضعیت رفتن به خواب" به لامپ متصل به کیت خانگی اعلام خاموشی کرده ولی به ترموستات دستگاه گرمایشی فرمان دهد که دمای هوا را برای خواب تنظیم کند.

البته این سناریو تا حد زیادی به یک سری همکاری از سوی سازندگان سخت افزار احتیاج دارد. در کل اپل به دنبال این است که شرکت‌های ثالث بتوانند اپلیکیشن‌ها و قابلیتهایی را برای دستگاههای متصل به کیت خانگی بسازند.

این سیستم تقریبا مشابه شرایطی است که اپل در مورد آیفون انجام داد. در سال 2007 اولین آیفون اپل صرفا شامل یک سری اپلیکیشن‌های ساخته شده توسط خود این شرکت بود. یک سال بعد اپل سیستم عامل آی اُ اس را به روی سازندگان اپلیکیشن باز و اپ‌استور را خلق کرد و مابقی ماجرا برای اپل رقم خورد.

 

کریس آلن - مدیرعامل شرکت آی‌دیوایس، سازنده سوکت‌های‌ هوشمند و ترموستات‌هایی که با کیت خانگی کار می‌کنند، می گوید: باز کردن کیت خانگی به روی جامعه کثیری از سازندگان اپلیکیشن مزایا و معایبی دارد.

آلن به بیزینس اینسایدر گفت: این یک شمشیر دولبه است. این حقیقت که شرکت‌ها بتوانند محصول ما را برداشته و با آن کاری انجام دهند از کنترل ما خارج است و چیزی است که ما را نگران می‌کند. یک فاکتور نگرانی در این خصوص وجود دارد و ما در حال کار روی آن هستیم.

اما نهایتا آلن انتظار دارد که این همکاری به ساخت اپلیکیشن‌های بهتر بینجامد زیرا به سازندگان با استعداد اپلیکیشن‌ها که طراحی رابط کاربری می‌دانند این فرصت را می‌دهد که اپلیکیشنهایی را برای لوازم منزل طراحی کنند.

آلن افزود: فکر می‌کنم آنچه بدنبال انجامش است اینست که از سازندگان اپلیکیشن که بازی‌ها و دیگر برنامه های کارآمد خلق کرده اند بخواهد که تجربه خود را به کیت خانگی بیاورند.

مارکوس فست - مدیرعامل شرکت الگاتو که سازنده یک حسگر اندازه گیری کیفیت و دمای هوا برای کیت خانگی است می‌گوید: اپل بدنبال این است که به جز شرکت‌های سخت افزاری سازندگان اپلیکیشن نیز به این برنامه بپیوندند.

فست و آلن هر دو اذعان کردند که اپلیکیشن‌های ساخته شده توسط شرکت‌های سخت افزاری اغلب طراحی ایده آلی ندارند. بوسیله کیت خانگی شرکت‌های ثالث می‌توانند وارد عمل شده و طراحی خود را به آنها اضافه کنند و این محصولات را جذاب‌تر و کارایی‌شان را ساده تر کنند.

برای مثال سازندگان باهوش نرم افزار می‌توانند برای کنترل دمای خانه آیکونی را اضافه کنند یا به شما اجازه دهند دما را با یک پیچ تنظیم مجازی در ساعت هوشمند خود کنترل کنید.

هر یک از توسعه دهندگانی که اپلیکیشنی را برای کیت خانگی می‌سازند باید همانند خود سازندگان دستگاهها از دستورالعمل‌های ایمنی تبعیت کنند و این به معنای اینست که آنها باید سیاست روشنی در زمینه حفظ حریم خصوصی داشته باشند و از دستورالعملهای اپل برای دسترسی به اطلاعات خانه افراد پیروی کنند.

تحقیقات موسسه پارکز نشان می‌دهد، اگرچه دستگاههای متصل به اینترنت هنوز شایع نیستند اما انتظار می‌رود سازگاری از امسال شروع شود. براساس اعلام این شرکت 40 درصد خانه‌ها در آمریکا قصد دارند در سال 2015 یک کیت خانگی هوشمند خریداری کنند در حالیکه درصد خانه‌هایی که در حال حاضر این کیت را دارند 16 درصد است. دلیل کم بودن این دستگاهها نصب دشوار آنها است.